Jsi z dětí unavená? Tak si založ firmu, ty blázne!

Říkám si, že je potřeba posunout se dál a dělat něco, co mě baví, v čem vidím smysl. Hlavním impulsem, který mě k založení s.r.o. vedl, jsou děti, bez nich by to celé nemělo smysl. Druhým je bezesporu život, který chce člověk žít, i když vše nad rámec spokojené rodiny je tak trochu navíc. Kdybych se kamarádce nebo rodičům svěřila, řekli by mi, že jsem blázen. A možná by měli pravdu. Proč jsem založila se dvěma dětmi firmu? Copak nemám už takhle dost práce?

Kdo nic nedělá, nic nezkazí

O založení s.r.o. jsem přemýšlela nějaký ten pátek, jenže mi chyběl impuls. Ten jsem našla loni. Po narození druhého dítěte jsem zjistila, že čas s dětmi má pro mě nesmírnou cenu a nechtěla bych strávit zbytek života 8 hodin denně v kanceláři. Možná, že se mi firmu nepodaří pozvednout tak, aby prosperovala, a budu muset s prosíkem hledat práci. Jenže, když to člověk nezkusí, nikdy nezjistí, jak by to bylo. 

Šup dolů z růžového obláčku, nebo bude zle.

Spousta lidí si myslí, že pracovat s dětmi z domu je vlastně tak trochu pohoda, protože člověk není uštvaný, nejezdí do práce a je pánem svého času. Ano, to je beze sporu pravda. Jenže k tomu se musí přidat i druhá strana mince, protože každá mince má rub a líc. Děti často křičí, musím se jim věnovat, hrát si s nimi, nakrmit je, postarat se o ně, chodit ven, občas poklidit, nachystat jídlo, vyprat, pověsit a složit prádlo, převléci jim peřinky, naučit je základní hygienické návyky, stále dokola a znova. Každý den, každou hodinu a minutu. Musím s nimi být, když mají trápení, jsou nemocné, smutné, nešťastné. S tímhle vším musí člověk pracovat. 

Pečení holubi do huby nikdy nelétali a létat nebudou.

Podnikám už nějaký ten pátek a práce to je nesmírně tvrdá. Vydělané peníze jsou spíše vydřené, ale jsem za tuto zkušenost ráda. Dala mi do života dávku pokory, pracovitosti, ale také umění se ocenit, protože to je pro dobře fungující byznys potřeba. Jinak by člověk položil hlavu na špalek a nechal spadnout sekeru. Za tu dobu jsem zjistila, že podnikatel musí být odolný také psychicky, protože nejen o vůdčích a tvůrčích schopnostech podnikání je. Velkou roli hraje i notná dávka štěstí, kterému se pomoci může, ale ovlivnit se jen tak nedá. Člověk musí být ve správný čas na správném místě, musí být vidět, slyšet a chápán. A to není jen tak.

Odraz se ode dna a začni plavat, ty nešťastníku.

Mohlo by se zdát, že je to vlastně všechno jedna velká pohoda. Občas člověk napíše nějaký článek, který si občas někdo přečte. Jenže ona to taková pohoda není. Podnikání bych přirovnala k plavání v hlubokém bazénu. Když vás někdo hodí doprostřed bazénu a nedosáhnete na dno a ani na jeho okraj, abyste mohli vylézt ven, tak musíte plavat. Jenže, co když plavat neumíte? Musíte se to naučit. A ano, máte na to málo času, jinak se utopíte. Nejdříve se odrazíte ode dna, abyste nepolykali vodu, a pak zkusíte metodou pokus omyl uplavat prsa, kraul nebo znak. Když se dostanete ke břehu, je jenom na vás, zda zkusíte plavat tak dobře, abyste zvládli celou dráhu. A pak znovu a znovu. Po čase umíte plavat lépe, rychleji, dokonaleji. Nebo na druhé straně se plavat nikdy nenaučíte a raději strávíte volný čas například četbou knihy (rozuměj prací v kanceláři). 

Předsudkům se meze nekladou.

Práce je řemeslo. S dětmi to platí dvojnásob. Kdo nezažil, nepochopí. Kdo zažil a nezkusil, může se uchýlit k předsudkům. Mezi ty nejčastější patří:

Předsudek: Ty se o děti nestaráš, tak máš na tohle čas.
Realita: O děti se starám. Myslím, že často víc, než kdybych na „té dovolené“ nic nedělala. Chodím s nimi ven, hraji si s nimi, čtu jim pohádky a věnuji se jim.

Předsudek: Když ti děti někdo pohlídá, tak to bych zvládla také.
Realita: Děti mi nikdo nepohlídá. Jedinou pomoc představuje návrat mého manžela večer z práce. Jenže to jsem tak vyčerpaná, že jde všechno pomaleji, hůře, a placená práce má vždy přednost. Často píši s dítětem v nosítku, někdy třemi prsty od jedné ruky, protože druhou krmím. Aktuálně spím pět až šest hodin, ale jsem spokojená a to, co dělám, mě baví. Věřím ve svou práci, dělám ji srdcem a také rozumem.

Předsudek: Když ty máš dost peněz, tak to jde lépe.
Realita: Dost peněz je relativní pojem. Nemyslím si, že bych si psaním vydělala závratné peníze. Jde o to, že jsem vzala nějaký kapitál a investovala ho.Kapitál, který jsem musela vydělat a který mi nikdo jen tak zadarmo nedal.

Předsudek: Firmy ti posílají zboží na recenze a ty ho chválíš.
Realita: Zboží kupuji sama za své peníze a nechválím ho proto, že by mi za to někdo platit. Proč a kde je důkaz? To je snadné. Firma, která pošle zboží na kladnou recenzi si dělá poměrně špatnou (a levnou) reklamu, do níž já se nechci zapojovat. Nestojí to za to, protože by se mi tato služba vrátila jako bumerang. Jde proti mému konceptu a přesvědčení. Produkty, které recenzuji, si vybírám sama. Ne všechny hodnotím kladně. A to z jednoduchého důvodu. Nezaslouží si to.

Věř v sebe, život se ti odvděčí.

Lidé potřebují věřit. Věřit v cokoli. Možná, že to bude znít namyšleně, byť si myslím, že namyšlená nejsem, ale já věřím v sebe. K tomu jsem dospěla postupem času, protože jsem se musela postavit sama za sebe, jít za svým cílem bez pomoci druhých poměrně krkolomnou cestou, která nebyla ani trochu snadná. Jsem ráda, že to, čeho jsem zatím dosáhla, jsem dokázala svou vlastní pomocí, i když mě to stálo úsilí, které není vidět. Po letech vím, že toto úsilí se promítne do povahy člověka. Ukáže mu pokoru, znalost, touhu dokázat věci, které si přeje, čestně, a také potřebu předat své zkušenosti někomu dalšímu. Zocelovat sobě blízké, osoby, které potřebují podpořit nebo, jak říkajíc, nakopnout. Ani já jsem neměla nic zadarmo. Na druhé straně jsou lidé, kteří mají startovní podmínky horší. Jsem ráda, že mohu říci, že jsem hotový člověk a k tomu, abych byla spokojená, nepotřebuji značkové obleční, kabelky, boty a ani fungl nové nablýskané auto. Jsem šťastná za to, že mám to, co jsem si zasloužila a že jsem s těmi, kteří mě mají rádi takovou, jaká jsem.

Budu ráda, když vám Radimradi.cz usnadní rozhodování při nákupu zboží a také, když se na web budete rádi vracet pro radu, pomoc, nebo jen tak si přečíst články na blogu. Nově plním také kanál YouTube

TEREZA