Čtyři historické knihy na leden a únor 2018

Rádi čtete, ale chybí vám inspirace? Podívejte se na čtyři knihy, které vás zaujmou a rozšíří vám obzory. Dozvíte se něco o blízké historii, jsou krásně čtivé a objednáte je online, případně seženete v knihovně. Všechny bych hodnotila jako „naprosto výjimečné“. Historik by mě asi klepl přes prsty za označení „historické“, ale těm, kteří jsou na mateřské, rodičovské, případně nějaké jiné „dovolené“, 🙂 to nebude překážet.

Utajená láska prezidenta Masaryka Oldra Sedlmayerová

Petr Zídek
Nakladatel: Universum
Rok: 2017

Petra Zídka mám moc ráda. Troufnu si říci, že svou osobu propsal do své poslední knihy. Přenádherná publikace o Oldřišce Sedlmayerové, která byla utajenou láskou prezidenta Masaryka. Petr Zídek sepsal knihu na základě dostupných pramenů, dopisů, které reflektují vztah prezidenta Masaryka k Oldře (jak si Oldřiška nechávala říkat) Sedlmayerové. Citlivě a čtivě napsaná publikace chytne za srdce i nehistorika. Kniha působí dojmem jakéhosi románu, který nejde jen tak odložit a přestat jej číst. Podívejte se na ukázku.

Goebbels – Pán myšlenek Třetí říše

David Irving
Nakladatel: Jota
Rok: 2004

Ryze historická publikace o životě Josepha Goebblese. Nenechte se odradit tím, že je kniha poměrně tlustá (884 stránek). David Irving se dostal k deníkům ministra propagandy, které jako první historik prošel úplně celé. Byly nalezeny v moskevském archivu a čítaly asi 80 000 stránek. Kniha ukazuje Goebblesův život od mládí a čtenář velmi rychle pochopí, proč se muž s koňskou nohou dostal až na samotný vrchol politiky. Kniha v sobě ukrývá pořádnou nálož zla, je složitá a nejedná se o oddechovku. Stojí ale za to. Uvnitř najdete obrazovou přílohu, která vás ještě více vtáhne do děje.

Knihu máme doma v plné kráse. Sice nedám na čtečku dopustit, ale knížka je lepší v papírové podobě, protože můžete listovat přílohou a vracet se tam a zase zpět daleko lépe a obratněji.

Den, kdy došly prachy

Milan Vodička
Nakladatel: Práh
Rok: 2009

Tohle je knížka do nepohody. S grácií a novinářským šarmem ukazuje šrámy velké hospodářské krize, která začala v roce 1929 ve Spojených státech. Milan Vodička dokládá na příkladech reklamy i jinou stranu mince. Jinými slovy: K čemu byla krize dobrá a co přinesla? Na čtení je kniha snadná a bude vás bavit. Díky jednoduchému pojetí si rozšíříte povědomí o této době. Máte-li rádi sofistikovanější četbu, může vás mírně zklamat.

Zdařilá demokracie: Dějiny Spolkové republiky Německo od jejích počátků až po dnešek

Edgar Wolfrum
Nakladatel:  Barrister & Principal
Rok: 2008

Poměrně tlustá publikace ukazuje na vývoj Spolkové republiky Německo a odpoví vám například na otázky: Proč byl za hlavní město Německa vybrán Bonn? Na německé poměry malé město, přesto se jevilo jako nejvhodnější (Proč to nebyl například Kolín nad Rýnem nebo Mnichov vám neprozradím). 🙂 Jak přispěla Korejská válka k rozvoji německé ekonomiky? Jak se Němci vypořádali s otázkou druhé světové války? Autor popisuje problematiku řešení německé otázky, období zahraniční politiky spolkového kancléře Konrada Adenauera, druhou berlínskou krizi i ropný šok.

 

Užijte si tyto krásné publikace. Jediné, co mě na nich mrzí, je to, že jsem je už četla.

Tereza Krček

Má dvě děti a ve volném čase testuje a recenzuje dětské zboží. Příspěvky si můžete přečíst na www.matkatereza.cz a také na www.radimradi.cz.