HRAČKY OD 1 ROKU DO 3 LETHRAJEME SI

Mašinka ze dřeva: Vkládačka s geometrickými tvary

Od babičky dostal Martínek dřevěnou mašinku, do které se vkládají geometrické tvary ze dřeva. V obchodech jsem viděla různé mašinky, které jsou postaveny na podobném principu jako vkládání geometrických tvarů, které má dítě navlékat na podložku s tyčkou. Co je pro dítě lepší? Pouze geometrické tvary nebo je kombinovat ještě s další aktivitou?

Jak na navlékání a proč je u nás doma tak oblíbené

Martínek si navlékání tvarů oblíbil jenom proto, že vozí náklad na mašince. Kdyby byly geometrické tvary samostatně, třeba na podložce, tak by si jich ani nevšiml, vzal by si jinou hračku a bylo by to. Jenže tvary vkládá na vagónky mašinky (a to je tuze lákavá představa), hodně ho to baví a nevědomky si cvičí  jemnou motoriku. U hračky se vždy uklidní a snaží se soustředit, což velmi oceňuji a jsem za to ráda. Možná by někdo namítl, že mašinka ho zbytečně od navlékání rozptyluje, ale není to tak. Jeho cílem je naplnit vagónky nákladem. Když nasadí všechny kostky, vyrazí s mašinkou na jízdu po pokoji.

Vkládačka tvarů mašinka

Vkládačka tvarů mašinka

Soustředění a kreativita

Byla jsem překvapená, jak se na navlékání dokáže soustředit. Přitom máme doma také zatloukačku, navlékací pyramidu a obě hračky by jej mohly zajímat, ale ne. Jeho zajímá mašinka, protože mašinky má rád a tak miluje i navlékání. 🙂 Pátrala jsem v obchodech po podobných mašinkách, ale zatím jsem nevypátrala takovou, se kterou bych byla spokojená. Až ji najdu, koupím ji a napíšu na ni recenzi. Mašinka, kterou máme doma, se bohužel nikde nedá koupit. Měli jsme ji dva roky schovanou, a teď už se neprodává.

Vkládačka tvarů mašinka

Vkládačka tvarů mašinka

Mašinky a geometrické tvary

V e-shopech s hračkami narazíte na mašinky značky 2 Play, Brio, Little Dutch nebo Woody. Větší výběr těchto mašinek je například v Německu, můžete sledovat také nabídky hypermarketů a supermarketů, kde byste mohli sehnat tyto vláčky levněji. Není ale zárukou, že je budou mít. Poměrně slušný výběr hraček je také na Amazonu nebo v německém e-shopu Müller (nezasílá do ČR). Docela se mi zamlouvá mašinka značky Beluga, ale i k ní bych měla trošku výhrady.

U nás funguje aktivita (ohledně čehokoli) skrze dopravní prostředky a panenky. 🙂 Proto jsem mašinku s geometrickými tvary oceňuji a budu shánět více podobných hraček. Škoda jen, že jsou hračky tak moc přeplácané. Možná, že narazím na českého lokálního výrobce, kdo ví.

Navlékání tvarů, mašinka ze dřeva.

Navlékání tvarů, mašinka ze dřeva.

Různé tvary a kombinace

Všechny dřevěné vláčky výše uvedených značek fungují na stejném principu. Dřevěná konstrukce s tyčkami obsahuje malé kostičky, ve kterých jsou otvory, dítě navléká na otvory příslušné kostičky. Ze zkušenosti jsou lepší mašinky a tvary, u kterých může dítě vymyslet různé kombinace. Jinými slovy neexistuje pouze jedna správná možnost, jak tvary navlékat. Dítě by mělo kreativně myslet a zkoušet různými způsoby navléci tvary na dřevěnou konstrukci. Je také vhodné, má-li mašinka ve vagoncích různý počet tyček, dvě, tři, čtyři nebo jednu.

Geometrické tvary a dřevěná mašinka. Vše se dá složit a rozebrat.

Geometrické tvary a dřevěná mašinka. Vše se dá složit a rozebrat.

Závěrem

Děti bychom k činnostem neměli nutit. Jsem ráda, že máme doma mašinku, která slouží jako vkládačka, protože kdybychom měli klasickou vkládačku, Martínek by si s ní nikdy nehrál, přitom si myslím, že právě tato činnost je potřeba. 🙂 Naše mašinka není nejkvalitnější a má svoje chyby – barva se olupuje, vláčky se vyvlékají, ale stejně jsem za ni moc ráda. Jak vláček vybrat? Podívejte se tipy, které vám pomohou při nákupu:

  • Vybírejte dřevěnou hračku.
  • Zkuste najít takovou, která má skutečně geometrické tvary – kolečko, trojúhelník, čtverec, obdélník.
  • Volte z hlediska barevnosti hračky klasiku: červená, modrá, zelená, žlutá a dost.
  • Hračka by měla jít složit různými způsoby, ne pouze jedním.
  • Počet tyček ve vagónku by se měl lišit (viz foto výše).
  • A to úplně stačí. 🙂

Dítě se na hračce může učit tvary, barvy, zkoušet různé kombinace. Překombinovaná hračka nemusí plnit svůj účel.

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.