BLOGCESTUJEME

Naše Slovensko s dětmi ve věku 9 a 26 měsíců, část 1.

Je 8:00, sedíme v autě a míříme směr Brno, Uherské Hradiště, Žilina. Naším cílem je Liptovský Mikuláš na Slovensku. Město s necelými 32 000 obyvateli ležící na úpatí Západních a Nízkých Tater, uprostřed Liptovské kotliny. Místní berou ten krásný pohled na hory jako běžnou součást dne. Ale abych vyprávěla postupně …

Jak to všechno začalo

V dubnu jsme dostali pozvánku na slovenskou svatbu. Snoubenci si měli říci „ano“ ve Snině (slovenské městečko kousek od ukrajinských hranic). A my přislíbili účast. Bylo nám jasné, že na jeden zátah cestu autem nedáme, proto jsme se rozhodli navštívit Tatry, zakotvili jsme v Liptovském Mikuláši a v Popradu (více v příštím díle). To jsme ale nevěděli, co nás na cestě potká za překážky ,a že se nám pěkně protáhne. Zvažovali jsme autovlak, ale to jsme nakonec zavrhli, protože služba je drahá a autovlak jezdí převážně v noci, což pro naše děti ještě není.

Měsíc před odjezdem nezapomeňte…

Před odjezdem do zahraničí požádejte na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností o občanský průkaz pro děti do 15 let. Ten stojí 50 Kč, lhůta pro vydání je 30 dní, ale stihnou to rychleji (za tři týdny). S sebou potřebujete dítě, svůj občanský průkaz a jeho rodný list. Na našem úřadě v Seifertově ulici na Praze 3 neakceptují platební karty, takže si raději vezměte také hotovost. Je doklad pro dítě nutný? Myslím, že je lepší jej mít. Dítě není vedeno v cestovním pase rodiče a nemá žádný jiný doklad (vyjma pasu, jestliže jej má), než kterým je právě občanský průkaz pro děti mladší 15 let. Můžete požádat také o cestovní pas. Vydání stojí 100 Kč a do měsíce byste jej měli mít. Ani na něj nepotřebujete fotku, stačí dítě, rodný list a váš občanský průkaz. 🙂

Balíme

Odjížděli jsme v pondělí. V pátek jsme vyzvedli občanské průkazy a v sobotu jsem začala balit. Pro dvě děti (9 a 26 měsíců) to byl docela oříšek. Teď jsem poučena, a kdyby to bylo možné, vybrala bych si ubytování s pračkou. Večer bych po návratu šoupla prádlo do pračky, pověsila, a bylo by to. Jeli jsme naložení neuvěřitelně, protože člověk neví, co všechno bude potřebovat. Bude zima? Vedro? Bude pršet? „Musíme vzít náhradní oblečení, a pro oba a všechno.“ V tomhle duchu jsem dětem nakonec sbalila, ale byly to kufry. Jestli jste sledovali Instagram, do stories jsem dávala naši ctěnou batožinu (3 kufry, 3 tašky, krosnu, 2 batohy). Jak budu balit příště? Počítám, že Filkovi bude rok a 5 dní, až pojedeme na dovolenou. Máme zarezervované ubytování s pračkou, takže nám bude stačit jeden kufr. To je velká výhoda. Pokud povezete dvě a více dětí, mrkněte se na bydlení s pračkou, jinak se to nedá vtěsnat do auta a o letadle ani nemluvím. Brali jsme kočárek, nosítko, hračky, náhradní boty, protože Šmudlák miluje louže, oblečení na svatbu, svatební dárek, jídlo pro děti na cestu, tunu oblečení a dalších ptákovin, bez kterých se děti neobejdou.

Když vám nějaký filuta vyndavá věci z tašek

Odjíždíme. V pondělí v 5,30 jsem vstala, připravila zbytek oblečení na cestu, poklidila a šla vzbudit smečku. Vlci se najedli, oblékli, odnosili jsme kufry do auta a jelo se. Jenže jsme si nevšimli, že Šmudlák pomalounku vytahoval věci z tašek a roznášel je po bytě. To jsem zjistila za Brnem, když jsem chtěla udělat Filkovi mléko, ale nenašli jsme termosku s teplou vodou. Jak bychom ji také mohli najít, když ji Šmudlák sebral a schoval doma do domku! Naštěstí nevyndal doklady a peníze. Termoska zůstala doma, společně s Hajánkem, bez kterého nechce spát. Přiznám se, že se o mne po cestě pokoušely mrákoty, o to víc, když Matěj vyměnil Šmudlákovi plínku, ale nějak ji špatně zapnul, a Šmudlák se vyčůral přímo do kalhot, když seděl v autosedačce. Ale zpátky k odjezdu.

Apartmány Lea: Šmudlák v akci.

Za hodinu ze Žižkova do Michle

V domnění, že všechno máme, hlavně děti, že ano, sedíme v poklidu v autě. V Praze byla příšerná zácpa a chvílemi jsem si říkala, že tam snad nikdy nedojedeme. Z domu jsme vyrazili v 8:00 a v 9:00 jsme stáli v koloně v Michli. Děti křičely a mě jen tak letmo napadlo, že tohle bude teda fakt peklo. A bylo. Ve 12:00 jsme projížděli okolo Brna. Ano. Za celé 4 hodiny jsme se dostali z Prahy do Brna. Pak přišel incident s termoskou a vzápětí na to byla autosedačka počůraná jedna báseň. Co teď? Náhradní oblečení bylo po ruce, takže jsme Šmudláka převlékli, autosedačku vysušili a dali na potah provizorně látkovou plenu. Zbývaly jen 2 až 3 hodiny cesty. Podle mapy, samozřejmě. Pro nás krát dva. Proč?

Jsme bez signálu a bez navigace

Slováci jsou před námi Čechy o krok napřed ve výstavbě dálnic. A také byly o krok napřed před naší navigací, kterou jsme měli v autě. Tahle stará dáma neevidovala nově postavené dálnice a vedla nás úplně špatně. Internet jsme neměli, protože technologie selhala. Navigace nejčastěji vyslovovala: „Je-li to možné, obraťte se.“ Děti ječely, Filka chtěl pochovat, Šmudlákovou kratochvílí se stalo otevírání dveří za jízdy, dětská pojistka se rozbila, dusno nám situaci neusnadňovalo a ve všem tom blázinci jsme ztratili adresu hotelu. Zkrátka a dobře, cesta se nám z necelých šesti hodin (podle Google Maps) protáhla na deset.

Poplatky za dálnice

Jen tak zběžně se zmíním o praktické věci, kterou jsou poplatky za dálnice. V České republice klasicky u benzínky koupíte dálniční známku. Na Slovensku jsou o trošku dál. Nejen se stavbou a kvalitou dálnic, ale také s nákupem dálniční známky. Na benzínové pumpě je automat, do kterého zadáte SPZ auta, na jak dlouho dálniční známku potřebujete a zaplatíte kartou. Z automatu vám vyjede účtenka, na které je zřetelně napsáno, že jste službu zaplatili pro to či ono vozidlo. Hotovo a nazdar. Slušné, ne?

Ubytování: Jak na to

Krásné a čisté apartmány Lea byly velmi milým překvapením. Liptovský Mikuláš nabízí cenově dostupné ubytování velmi slušné úrovně. Bydlení jsem našla přes Booking. Nejprve jsem vybírala takové, které lze zrušit bez poplatků co nejkratší dobu před odjezdem. Pak jsem zvolila jinou taktiku. Vybrala jsem to, které má před odjezdem nejnižší storno poplatky, protože i když bude ubytování týden před plánovaným nástupem pobytu bez storna, a od šestého dne před odjezdem budou storno poplatky 100 %, tak u nás bude platit Murphyho zákon schválnosti. Děti večer před odjezdem onemocní. Nejste si cílovou destinací jisti? Nulové stornopoplatky po co nejdelší dobu jsou fajn. Víte, že do dané destinace pojedete? Hodí se vám co nejnižší stornopoplatky před samotným nástupem.

Apartmány Lea

  • Pokud cestujete se dvěma dětmi, volte apartmán s alespoň jednou ložnicí a rozkládací pohovkou. V Liptovském Mikuláši jsme měli dvě ložnice, ideální stav. Potom dvakrát ubytování s jednou ložnicí a rozkládací pohovkou v kuchyni.
  • Užitečná rada, která vám při výběru ubytování poslouží: hlavně, ať je bydlení pro rodiny s dětmi účelně zařízené. Dekorace, lampičky, kupa nesmyslů, které musíte složitě odstraňovat z cesty, protože se s nimi děti mlátí, okusují je, případně si je chtějí nasadit na hlavu, vám zkomplikuje život.
  • Máte extrémně živé děti? Pojistěte se proti odpovědnosti za škodu. My jsme to neudělali a celou dovolenou jsem si vyčítala, že jsem je měla za pár korun pojistit. Příště jedeme jen s tímhle pojištěním.
  • Dětské postýlky jsou problém. Téměř všude. Máte svou cestovní postýlku i s matrací? Výhra. Slováci jsou velmi ochotní a vstřícní. Pokud jim dopředu napíšete, že potřebujete postýlku, s velkou pravděpodobností ji seženou. Jistota to ale není.
  • S sebou přibalte pytle na odpadky a nůžky. Možná se to zdá jako prkotina, ale v ubytování nebývají a mohly by se vám hodit.
  • Sůl na apartmánech je.
  • Doporučuji apartmány, kde je dětské hřiště součástí areálu a také apartmány bez koberce, protože ten písek prostě nevyluxujete. 🙂

Dětské hřiště u apartmánu je velkou výhodou.

Dětské hřiště je u apartmánu velkou výhodou. Ráno pohoupat a jde se.

Tipy na výlet

S malými dětmi to je v horách těžké. Liptovský Mikuláš, krásné pohádkové město, vás na moc dlouho nezabaví, i když podle promo videa by se mohlo zdát, že budete mít na měsíc o zábavu postaráno. Nebudete. 🙂 Centrum městečka je malé a za půl hodinky se budete poohlížet, co byste ještě mohli. My jsme vyrazili do hor.

Demänovská dolina, Biela Púť

Demänovská dolina, Biela Púť (cesta k symbolickému cintorínu)

Trasy jsou krátké, prudké a dítě neujde ani krok. Ale díky tomu, že je cesta krátká, dovede vás na vrchol poměrně rychle, zvládnete nést dítě v nosítku nebo na zádech. Trasa se označuje jako středně obtížná. Zvládnout se dá i s dětmi. Výšlap k cintorínu a sestup dolů zabere slabou hodinku. Po cestě potkáte rozhlednu, tam se zastavte. Výhled z ní je božský. Vstupné se neplatí. Na dřevěnou rozhlednu se leze po strmých schodech. Auto zaparkujete zdarma hned pod lesní cestou, která vede k rozhledně.

  • Možnost vzít dítě v kočárku: NE

Demänovská dolina, Biela Púť: Jdeme k symbolickému cintorínu.

Demänovská dolina, Biela Púť: Pohled z rozhledny

Mapa: Demänovská dolina, Biela Púť (Google Maps)

Procházka okolo Vrbického plesa

V průvodci se dočtete, že Vrbické pleso je ideální pro rodiny s dětmi. No, nás to tam moc nebavilo. Vrbické pleso je maličkaté jezero, schované za vysokými stromy, kolem něj vede lesní cesta. Hned u vstupu k němu narazíte na dřevěné hřiště, na kterém jsme pobyli nějaký ten čas a zase jsme odešli, protože procházka nestála za moc. Nedaleko jezera můžete nechat stát auto na bezplatném parkovišti.

Možnost vzít dítě v kočárku: Terénní kočárek cestu možná zvládne (lesní širší cesta s kořeny a hlínou).

Žiarská dolina

Tohle místo mě uchvátilo. Počasí sice nebylo tak příznivé jako ostatní dny, nepršelo, ale bylo pod mrakem, jenže ta krajina byla parádní. V Žiarské dolině je několik tras a po jedné z nich můžete jet i s kočárkem. Skrze dolinu vede asfaltová cesta, po které jezdí terénní auta se speciálním povolením. Postupně změní charakter na prašnou širokou cestu, ale i tak po ní lze jet s kočárkem. Komfort to není, to si nemyslete. Ale dá se. My jsme šli po lesní pěšině, která se klikatila do kopce, funěli jsme a vláčeli děti v nosítku a na zádech. Po pěšině dojdete k Žiarské chatě, kam jsme bohužel nedošli, protože to bylo na  naše dva křiklouny dlouhé. Ale i tak to byla krásná procházka. V Žiarské dolině zaparkujete zdarma. Odtud vedou dvě asfaltové cesty. Jedna k Žiarské chatě. Je to ta, která se změní na prašnou cestu. Druhá vede k hotelu a do doliny nepokračuje. Všechny cesty jsou značeny, na parkovišti stojí rozcestník a zabloudit nemůžete.

  • Možnost vzít dítě v kočárku: ANO, ale s omezením.

Žiarská dolina: Asfaltová cesta, po které jsme nakonec nešli.

Žiarská dolina: Vyrážíme vzhůru do lesa.

 

Žiarská dolina: Lesní cesta

Liptovská Mara

Obrovské jezero skýtá při pěkném počasí krásné scenérie, žel není možné jej s dětmi obejít kolem dokola. Přijedete na odpočívadlo, podíváte se a jedete zase dál. Kousek od něj s velkou slávou postavili Aquapark Tatralandia, kde jsme nebyli, ale slyšela jsem na něj samou chválu.

Možnost vzít dítě v kočárku: NE

Liptovská Mara: Byli jsme zde ráno a na vrcholcích hor seděly mraky.

Liptovská Mara

Rozpočet a ceny

Na Bookingu jsem vybírala ubytování s filtry: apartmán + do 1200 Kč/noc. Byl to poměrně oříšek, ale nakonec se mi to podařilo. Desetidenní dálniční známka na Slovensku stojí 10 EUR, jídlo jsme kupovali v obchodě a buď jsem uvařila, nebo byl chleba a rohlíky s máslem, šunkou, sýrem a zeleninou. Podobným low-costem pojedeme také Rakousko, kde jsem našla ubytování za 2000 Kč/noc. Je tam pračka a cenu jsme propočítala včetně poplatků za úklid, které v Rakousku musíte zaplatit snad v každém apartmánu. Slováci poplatky za úklid neúčtují. Celá týdenní dovolená pro čtyři nás vyšla do 12 000 Kč. Vstupy jsme nikde neplatili, lanovkou jsme nejeli, všechno jsme vyšlápli po svých.

Příště se dozvíte, jaká místa jsme navštívili ve Vysokých Tatrách. 🙂

 

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.