PLENYTESTUJEME

Recenze jednorázových plenek Naty

Na pleny Naty jsem nečetla moc dobré hodnocení a zajímalo mě, zda jsou recenze pravdivé. Pleny pyšnící se na obale švédskou vlajkou jakožto symbolem kvality mě zklamaly a už je nikdy nekoupím. Po průzkumu obalu zjistíte, že na plenkách je sice švédská značka, ale jsou vyráběny v Turecku. To by zase až tak nevadilo. Tak co je špatně?

Biologicky rozložitelná plena

Výrobce klade důraz na ekologickou stopu, což je u eko plenek na místě. Jenže tyto pleny jsou rozložitelné jenom z 55 % až 60 %, což je vzhledem k pořizovací ceně velmi málo. Například jednorázové pleny Nappynat jsou rozložitelné ze 100 %, Beaming Baby ze 75 % a Mummi ze 100 %. Ty jsou navíc vyráběny ryze ekologicky, jsou finské, ve Finsku vyrobené. Pleny Naty jsou na trhu třicet let, proto by mohl být za tu dobu prostor pro chyby minimální. Jenže ho tu je víc než dost.

Jednorázová plenka Naty

Z čeho je vyrobena?

Plenka je vyrobena z biologicky odbouratelné buničiny, savé jádro v sobě obsahuje absorpční gel. Výrobce uvádí, že ho je méně než u běžných plenek. Možná právě proto plenka špatně saje. Zkoušela jsem, zda zanechá zadeček v suchu a ani nápad. Neabsorbuje tekutinu dobře. Jinými slovy nepojme ji tak, jak bych u pleny za 10 Kč/ks čekala. Svrchní materiál je biologicky odbouratelný a tvoří jej kukuřičný škrob.

Plenka neobsahuje chlór, chemické látky a ani není barvena látkami, které by dráždily pokožku nebo do ní díky nim pronikaly škodliviny.

Jednorázová plenka Naty – savé jádro.

Co je plence špatně?

Vůbec nejhorší jsou lepící pásky, které sice lze opětovně rozepnout a zapnout, drží přilepené slušně, ale trhají se. Z jednoho balení se mi utrhlo asi 7 plenek, což je docela dost. V podstatě se mi to stalo jen u dvou druhů plen za celou dobu přebalování, tj. za dva roky, a u jednoho druhu to byla ryze má chyba. Jenže u plenek Naty se pásky trhají skoro samy. Rozhodně je nedoporučuji už kvůli těmto lepítkům.

Další věcí je savost a gumičky na zádech. Pokud plenu koupíte pro novorozence, může protékat. Na zádech chybí gumička a právě tudy může protéci řídká stolice. Mně plenka protekla kolem nožiček. Toto je vůbec první eko plena, která mi protekla.

Jak plenka sedí? Plena Naty velikosti č. 4 na dítěti vážícím 8,5 kg.

Poměr ceny a kvality

Mrzí mě, že musím plenku zařadit do kategorie předražených a nekvalitních produktů, které tahají lidem peníze z kapsy, ale zaslouží si to. Celé balení byla jedna velká mizérie a těšila jsem se, až se těchto plen zbavím. Plenky za pořizovací cenu nestojí. Vyzkoušela jsem na 20 druhů plen. Tyto se neřadí mezi nejhorší, ale obdržely poslední, tu nejspodnější, příčku v poměru ceny a kvality. Možná, že za sebou nechají Pampers Premium Care. 🙂

Plenky bych nedoporučila nikomu. 

6.2 Celkové hodnocení
Plenky Naty

Jednorázové pleny Naty za koupi vůbec nestojí. Jsou drahé, lepící pásky se trhají a plena je rozložitelná pouze z 55 % až 60 %. Za takto vysokou pořizovací cenu koupíte lepší EKO plenky.

Materiál zvenku a zevnitř plenky
6
Parfemace / chemický zápach
10
Savé jádro
6
Absorpce
4
Výdrž
4
Opruzeniny
10
Dostupnost
4
Poměr ceny a kvality
2
Velikost
10
Klady
  • Ekologické
  • Velikost odpovídá tomu, co výrobce uvádí na obale.
Zápory
  • Protékají
  • Svrchní materiál není příjemný.
  • Pásky se trhají.
  • Velmi drahé

Foto&video: Tereza Krček

Máma do deště (Tereza Krček)

Mít dvě děti krátce po sobě, to není jen tak. Jako máma vím, jak je náročné trávit s nimi celý den, a proto jsem vytvořila blog, který pomůže rodičům děti zabavit, ať už kreativní činností, nebo zajímavou hračkou. Chtěla bych, aby se děti přirozeně rozvíjely, uměly si v budoucnu udělat na věci svůj názor a aby znalosti využívaly jako propojené nádoby, neukládaly je "do škatulek", které nikdy naplno nevyužijí. Tenhle přístup jsem se naučila během studia PhD. na studijních zahraničních pobytech ve Vídni a v texaském Austinu. Chtěla bych, aby se děti s kreativním myšlením seznámily už jako malí drobci, protože v životě se jim to bude mockrát hodit.